z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


Cukrzyca psów - leczenie

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Nasze działania skupiają się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi i zapewnienie w miarę komfortowego życia naszym pupilom. W leczeniu cukrzycy najczęściej stosuje się insulinę.

Istnieje kilka rodzajów insuliny o różnym czasie działania. W praktyce najczęściej stosuję się insulinę lente o średnim czasie działania. Szczyt działania tej insuliny występuje najczęściej po 6-8 h. Niestety nie u każdego psa działanie jest takie same. W związku z tym zaleca się wykonanie krzywej cukrowej, która określa jaką powinno się zastosować dawkę insuliny i kiedy występuje szczyt działania. Niestety nie wszystkie lecznice wykonują to badanie. Można je zrobić w większych placówkach posiadających na miejscu laboratorium.

Jeśli szczyt działania insuliny przypada po 6-8 godzinach to insulinę stosuje się 1 raz dziennie. Jeśli szczyt jest poniżej 5 godziny od podania to należy podawać 2x dziennie lub zmienić insulinę. Dawkowanie ustala lekarz w zależności od wielkości zwierzęcia. W związku z tym, że insulinę dawkuje się na kg/mc, a przy cukrzycy następuje utrata masy ciała, co 2 tygodnie należy zwierzę dokładnie zważyć by zweryfikować dawkę insuliny.

Żywienie

Drugim bardzo ważnym zagadnieniem w kontroli cukrzycy jest żywienie. Pies powinien dostawać pokarm o stałej zawartości energetycznej. Zalecany jest pokarm zawierający bardzo wysokiej jakości białko i łatwo strawne węglowodany. Można stosować również gotowe karmy dla psów z cukrzycą, które maja jednak wady (są drogie i niezbyt chętnie zjadane przez psy). Zaleca się podać 25% pokarmu na 30 minut po podaniu rannym insuliny. Następna porcja przypada w szczycie działania insuliny a więc po 6-8h i wtedy należy podać pozostałe 75% pokarmu. W przypadku psów przyzwyczajonych do nocnych posiłków można zastosować 25% śniadanie, 50% obiad i 25% kolacja.

Reżim pokarmowy trzeba ściśle utrzymywać, gdyż zmiana żywienia powoduje skoki cukru we krwi, kwasice metaboliczną i śpiączkę.

Ruch

Trzecią bardzo istotną rzeczą przy kontroli cukrzycy jest stały wydatek energetyczny zwierzęcia a więc zapewnienie stałej aktywności ruchowej. Nadmierny ruch powoduje zwiększone spalanie cukru i może doprowadzić do hipoglikemii, czyli nadmiernego spadku cukru we krwi.


Hipoglikemia u psów

Nadmierny spadek cukru we krwi może spowodować utratę przytomności. Należy ją rozróżnić od tzw. śpiączki cukrzycowej, gdzie utrata przytomności jest spowodowana nadmiarem cukru w krwi.

Objawy hipoglikemii:
 • utrata przytomności,
 • szybkie narastanie objawów,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • bladość błon śluzowych,
 • wzmożone odruchy,
 • rozszerzone źrenice,
 • reakcja na podanie glukozy lub cukru (zwierze po podaniu glukozy bardzo szybko powraca do przytomności).
Bardzo istotne jest, aby właściciel był przygotowany na taki stan i zawsze miał przy sobie kilka kostek cukru. W takich sytuacjach należy podać doustnie cukier w kostkach lub roztwór cukru uważając, aby pies się nie zachłysnął. Absolutnie nie podawać czekolady!

Śpiączka cukrzycowa u psów

Objawy śpiączki cukrzycowej:
 • objawy narastają powoli,
 • obniżona temperatura ciała,
 • osłabienie odruchów,
 • błony śluzowe nastrzykane i suche,
 • charakterystyczny zapach acetonu z jamy ustnej świadczący o kwasicy,
 • źrenice prawidłowe,
 • brak reakcji na podanie glukozy czy cukru (podanie glukozy nie zaszkodzi zwierzęciu).
Niezwykle istotna przy cukrzycy jest stabilizacja hormonalna samicy. W związku z tym, że absolutnym przeciwwskazaniem jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, pozostaje sterylizacja chirurgiczna. Bez tego zabiegu możemy zapomnieć o jakiejkolwiek kontroli cukru we krwi mimo stosowania insuliny.

Źródło: Artykuł pochodzi z www.vetmozga.com - lecznicy małych zwierząt.


Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2008-03-02 16:46:10


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)Weronika132009-01-30 14:16:30
hejka! mój piesek "puszek" traci skórę na nosku. Co to może oznaczać??? Pilnie proszę o pomoc. Z górki dziękuję ;)).

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...