z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


Choroby psów - parwowiroza

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Parwowiroza jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych psów. Jest też chorobą najmłodszą. Początki jej sięgają wczesnych lat osiemdziesiątych, kiedy pojawiła się na świecie i w Polsce. Dziwne są początki tej choroby...

Przyczyny
Jest to choroba wirusowa - wirus powszechnie występujący na całym świecie. Niektórzy uważają, że jest to zmutowany wirus panleukopenii kociej, który ma bardzo podobną budowę. Swoją powszechność zawdzięcza niezwykłej żywotności. Jest odporny na wiele środków dezynfekcyjnych, temperaturę i w środowisku potrafi utrzymać się przez ponad rok.

Objawy
Objawy kliniczne występują najczęściej u zwierząt 2-3 miesięcznych, które wcześniej nie zostały zaszczepione przeciw tej chorobie. Pierwszym charakterystycznym symptomem tej choroby jest całkowity brak apetytu. Zwierzę przestaje pobierać pokarm równocześnie zaczynają się wymioty. Z godziny na godzinę pogarsza się stan kliniczny, dołącza się biegunka o charakterystycznym zapachu (jeśli można nazwać to zapachem). Jest to fetor, który jeśli ktoś przeżył pamięta do końca życia. Równocześnie może pojawić się krew w kale.

Przebieg
Choroba zazwyczaj trwa około tygodnia i nie leczona przeważnie kończy się śmiercią.

Leczenie
Leczenie jest czysto objawowe i polega przede wszystkim na podawaniu dożylnym lub podskórnym płynów elektrolitowych, witamin, antybiotyków. Jeśli terapia jest podjęta w miarę wcześnie, to zazwyczaj kończy się wyleczeniem i szybkim powrotem zwierzęcia do zdrowia. Powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od właściciela, który powinien choremu zwierzęciu zapewnić optymalne warunki. Musi mu zapewnić ciepły kąt, aby odwodniony zwierzak nie tracił dodatkowo temperatury, oraz ograniczył możliwość ucieczki. Psy chore na parwowirozę mają tendencję do skrywania się w różne ciemne miejsca, dlatego bardzo często oddalają się od domu.


Jak zapobiec tej chorobie?
Jedynym zabezpieczeniem przed tą chorobą jest szczepienie.

Szczepienia
Termin szczepień wyznacza lekarz prowadzący w zależności od sytuacji epizotiologicznej na danym terenie. Ja, psy w domach w których panowała parwowiroza, szczepię wieku 6 tygodni powtarzając szczepienie po 3 tygodniach. Trzecie szczepienie przeciw parwowirozie wykonuję po ukończeniu 12 tygodni. W normalnym przypadku szczenię szczepię w wieku 8 tygodni z powtórzeniem w wieku 12 tygodni.

Innym rodzajem zabezpieczenia jest surowica, którą podaje się w wypadku podejrzenia, że zwierze może mieć kontakt z wirusem (hodowle, wystawy, sytuacje gdy kontaktowało się ze zwierzęciem u którego wykryto parwowirozę). W przypadku zastosowania surowicy szczepienie powinno się przeprowadzić po 3 tygodniach od zastosowania surowicy.

Na koniec najważniejsza rzecz:
Często obserwuję właścicieli beztrosko wypuszczających swoje szczeniaki w okolicach lecznicy. Przecież to najbardziej zanieczyszczony teren, gdzie parwowiroza to rzecz tak pewna jak śnieg zimą. Proszę Was: trzymajcie swoje zwierzaki (jeśli nie miały wszelkich szczepień), na rękach - niech nie kontaktują się z ziemią i podłogą lecznicy.

Źródło: Artykuł pochodzi z www.vetmozga.com - lecznicy małych zwierząt.


Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2008-05-21 15:33:13


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)



ILoveMyDoggy2014-06-13 20:29:31
Mój piesek w zeszłym roku chorował na parwowirozę. Czy powinnam go teraz zaszczepić? Niektórzy mówią że trzeba szczepić co rok, inni, że co dwa. Pomocy, martwię się!

CocaKala2012-01-18 01:41:36
Na parwowiroze nie ma leku a jedynie mozna jej zapopiegac szczepiac psa. Choroba w poczatkowym stadium objawia sie wymiotami, przechodzacymi w wymioty zolto-krwiste, osowialoscia, brakiem apetytu a nastepnie krwawa biegunka. Pies szybko sie odwadnia. Moze wypijac duze ilosci wody, co wzmaga torsje. Jedynym ratunkiem jest natychmiastkowe podanie dozylniej kroplowki z witaminami i antybiotykiem (zapobiega wtornych infekcjom ; zapaleniu miesnia sercowego). Niestety szczenieta i mlode psy maja tylko 50% szans na przezycie. Po przechorowaniu parwowirozy, pies juz nigdy powtornie na nia nie zachoruje (pozostawia odpornosc). Istnieje jednak duze ryzyko, ze pies niespodziewanie moze pasc (nawet kilka lat po przechorowaniu parwowirozy) na serce .

irena562011-12-02 23:19:52
interesujace wypowiedzi ale tez potrzebuje waszej pomocy

Moniczka2011-08-04 14:11:23
Moja suczka rasy Husky zachorowała na parwowirozę. Można to łatwo przeoczyć. U nas cała choroba trwała ok. 2 - 3 dni. Musieliśmy podawać jej kroplówkę.. ale i to już nie pomogło. To było coś strasznego :( Dbajcie o swoje pieski.!

piesioo.2011-06-01 08:51:04
a jakie podać leki na tą chorobę ? :(

MarikaMajka2011-05-26 10:12:48
Biedne pieski szkoda mi takich zapraszam serdecznie do mnie wwwpsy-marika.blogspot.com/

kingakochapsy22010-05-09 20:53:09
To prawda co mówi kuba pies. Też miałam psa i tak samo jak on zdechł gdy miał 1 rok. To był piękny pies i tylko ta choroba. Boli mnie bardzo serce za Gallim. Płakałam po nim z 1 miesiąc. Niedługo będę miała kolejnego pieska. Wysłuchajcie mnie, bo wy też byście płakali po takim mądrym psie. Tylko była smutna buzia. [:(]

kuba pies2009-02-19 17:42:08
jak twoj pies traci skure to idz z nim do weterynarza bo zdechnie szkoda by go bylo mi

kuba pies2009-02-19 17:40:51
ja tak mialem pinczerka i taka chorobe mial ale potem zdech smarowalem go taka mascia kup ja kosztuje ok 45 zl ale to pomaga

kuba pies2009-02-19 17:40:51
ja tak mialem pinczerka i taka chorobe mial ale potem zdech smarowalem go taka mascia kup ja kosztuje ok 45 zl ale to pomaga

Asia_972009-02-17 16:34:06
Ja też nie o tym.Pies mojej siostry York ma bardzo żatkie włosy. Czy może ktoś wie jak można temu zapobiec? Pytaliśmy się wielu weterynarzy i każdy mówi to samo. Chociaż jeden z weterynarzy powiedział że to żatka choroba skury. Czy ktos o tym słyszał??

Weronika132009-01-29 23:37:47
Ja nie o tym. Blagam o pomoc. Mój pies traci skóre na nosie? Czy to cos poważnego? proszę pilni eo pomoc. Z góry dziękuje :( BArdzo sie martwie

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):




Login:
Hasło:



Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...