z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


10 rzeczy, które mogą zabić Twojego psa w Twoim domu

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.W naszym domu występuje wiele substancji, które mogą być toksyczne dla naszego psa, w naszym artykule pragniemy przestrzec właścicieli psów przed produktami, które najczęściej stają się przyczyną zatruć naszych milusińskich.

1) Odmrażacze do szyb i zamków - mało kto z nas wie, że wiele zwierząt każdego roku pada ofiarą odmrażaczy, które w niepowołany sposób dostają się w ich łapy. Zapach tych środków jest na ogół słodki, podobnie jak ich smak, przez co łatwo wabi psa. Podstawowym składnikiem tych środków jest glikol etylowy, substancja silnie toksyczna dla zwierząt i ludzi. Główne objawy zatrucia to: napad drgawek, wymioty, nudności, zaburzenia czynności nerek, a czasami ich całkowite uszkodzenie. Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies mógł spożyć odmrażacz niezwłocznie zgłoś się do weterynarza.

2) Czekolada - czekolada zawiera substancje nazywaną obrominą, która jest toksyczna dla psów. Szczególnie groźne w skutkach może być spożycie przez Naszego pupila gorzkiej czekolady lub czekolady stosowanej jako polewy do ciast, o dużej zawartości kakao. Spożycie przez psa dużej ilości czekolady może być nawet śmiertelne w skutkach, najczęściej jednak dochodzi do zatruć pokarmowych, których główne objawy to wymioty, biegunka, wzmożona diureza i nadpobudliwość. Czasami może dojść do drgawek i poważnych zaburzeń rytmu serca.

3) Wybielacze - wybielacze tkanin najczęściej zawierają chlor lub nadtlenek wodoru, czyli silne utleniacze powodujące podrażnienia błon śluzowych, a często nawet ich poparzenia. Wszystkie tego typu środki należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Podstawowe objawy zatrucia wybielaczami to: ślinotok, wymioty, ból brzucha. Nie należy samodzielnie wymuszać wymiotów u psa, lecz niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

4) Paracetamol(Tylenol) - popularny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w naszych apteczkach jest groźną trucizną dla psa! Szczególnie groźny jest dla szczeniąt, których układ enzymatyczny i detoksykacyjny wątroby nie jest jeszcze w pełni rozwinięte. Paracetamol może powodować nieodwracalne uszkodzenie nerek. Jeżeli Twój pies połknął środek zawierający paracetamol skontaktuj się z weterynarzem. Dla naszych pupili groźne może być również spożycie większych ilości preparatów witaminowych, leków antydepresyjnych i antybiotyków.

5) Baterie- niebezpieczne sprzęty jak piloty od telewizora i zegarki należy zawsze trzymać poza zasięgiem naszego pupila. Spożycie baterii może być fatalne w skutkach, dlatego, że zawarte w bateriach kwasy w krótkim czasie powodują owrzodzenie przełyku i ścian żołądka. Objawy zatrucia: drgawki, wymioty, brak apetytu, ślinotok. Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies połknął baterie skontaktuj się z weterynarzem.

6) Kulki naftaliny i inne środki na domowe insekty - naftalina jest szczególnie groźna dla psów. Większość środków na mole zawiera również insektycydy, których substancje czynne mogą powodować uszkodzenie układu nerwowego i nerek. Najczęstsze objawy zatrucia to wymioty i drgawki. Nie należy samodzielnie wymuszać wymiotów u psa, lecz niezwłocznie zawieść psa do weterynarza.

7) Zmiękczacze do tkanin i inne detergenty - wszystkie środki czyszczące i piorące są w mniejszym lub większym stopniu toksyczne dla psów, jednak zmiękczacze do tkanin zaliczają się do wysokiej klasy toksyczności. Objawy zatrucia to przede wszystkim wymioty, ślinotok, palący ból w pysku, osłabienie siły mięśni, a czasami nawet śpiączka. Jeżeli Twój pies połknął jakikolwiek detergent nie należy wywoływać u niego wymiotów tylko skontaktować się z weterynarzem.

8) Płyn do płukania jamy ustnej - płyny do płukania jamy ustnej mogą zawierać kwas borowy, który jest silnie toksyczny dla psów. Objawy zatrucia to wymioty, ślinotok, drgawki, a nawet śpiączka. Wszelkie kosmetyki i środki higieniczne zawierające kwas borowy np. płyn do płukania i przechowywania soczewek, środki czyszczące do protez zębowych należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla psa.

9) Pestki owoców - szczególnie toksyczne są pestki brzoskwiń i jabłek, zawierające cyjanowodór toksyczny dla ludzi i zwierząt. Objawy zatrucia to ślinotok i wymioty.

10) Rośliny doniczkowe - wiele popularnych w naszych domach roślin doniczkowych może być wysocetoksyczna dla naszych milusińskich np., Difenbachia, Gwiazda Betlejemska, Amarylis, Oleander, Kalanchoe, Aloes i Bluszcz. Często do zatruć zachodzi w trakcie kontaktu zwierzęcia z wydzielinami tych roślin. Należy również zachować szczególną ostrożność przy zwalczaniu szkodników np. mszyc, niektóre środki ochrony roślin mogą być toksyczne dla psa czy kota, dlatego zawsze należy przestrzegać zasad zamieszczonych w ulotce informacyjnej produktu. Podstawowe objawy zatruć to przede wszystkim wymioty, jednak często substancje wydzielane przez rośliny mogą być neurotoksynami, które wywołują zaburzenia ze strony układu nerwowego. W przypadku zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Inne substancje toksyczne dla psów w naszych domach:


  • kawa (we wszystkich formach)
  • alkohol
  • awokado
  • cebula
  • rodzynki i winogrona
  • sól
  • czosnek
  • produkty słodzone xylitolem np. guma do żucia
  • drożdże piekarskie

Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2007-03-10 20:32:55


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)toffik2009-12-29 15:00:15
O jeju a tu tyle żeczy szodlwych ojoj!

KInia12452009-06-24 20:49:12
a ja nie wiedziałam ze czekolada jest dal psa szkodliwa mój tata dał wczoraj mojemu Czakiemu malusieńki kawałek czekolady ale to naprawde mały i nic mu nie jest . A szczeniak ma dopiero 2 mieś,

Chartka982009-05-29 12:37:12
Zanim nakarmisz psa czymś nowym, zapytaj się kogoś, jaki wpływ na niego ma pokarm lub poczytaj o tym. 50g winogron zabije psa o masie 25kg!!!

majkawes2009-01-05 17:47:10
jejku! nie wiedzialam ze winogron jest szkodliwy! moj Draco go tak lubi... heh..

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...