z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


Szczenię w domu - ABC socjalizacji

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Pierwsze miesiące życia psa, to czas mający ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Okres ten nazywamy socjalizacją. Jest to czas, w jakim pies uczy się interakcji ze środowiskiem, rozwija prawidłowe funkcje społeczne, uczy się wzorców zachowań, norm i wartości obowiązujących w jego otoczeniu. Kluczowa faza socjalizacji kończy sie wraz ukończeniem przez szczenie 4 miesiąca życia. Ilość, jakość i intensywność bodźców, wrażeń i sytuacji z jakimi w tym czasie zetknął się pies, zaważy na rozwoju jego osobowości.

Szczenię jest świetnym obserwatorem i od pierwszych godzin w naszym domu uczy się panujących w nim reguł. Najlepszy czas na rozpoczęcie nauki dobrych manier jest więc momentem, kiedy piesek trafia do naszego domu, czyli w okolicach 7 tygodnia życia psa.

Nowe badania wykazują jednak, iż wskazane jest aby szczenięta przebywały z matką nawet do 12-16 tygodnia życia, bo w naturze właśnie tak się dzieje. Mama oraz inni dorośli członkowie stada odgrywają bardzo ważną rolę w edukacji szczeniąt. Wymyślają im zabawy, ale co bardzo istotne także je przerywają, gdy szczenięta zbytnio się rozbawią lub kiedy dochodzi między nimi do sprzeczek. Mama uczy psiaki delikatnego posługiwania się zębami i jest także pierwszą osobą, która uczy je pokory. Umiejętność podporządkowania się innym a co za tym idzie także umiejętność przerywania swojego ataku, w momencie gdy atakowany pies pokaże sygnał poddania się, to klucze do zgodnego życia w grupie. Dla dobra szczenięcia, taką samą rolę powinien odgrywać jego nowy właściciel.

Umiejętne wyznaczanie i egzekwowanie zasad jest szczególnie ważne w czasie wychowywania szczenięcia niesfornego lub bardzo lękliwego. Jasne zasady i spokojne ich egzekwowanie upewniają psa, iż nad jego rodziną czuwa odpowiedzialny lider, dając mu poczucie bezpieczeństwa oraz wzorzec godny naśladowania.

Niezależnie od tego czy pies przebywa u hodowcy czy też w nowym domu, zalecane jest aby opiekun psa stosował się do poniższych wskazówek:

Szczenię między 3 a 6 miesiącem życia, w ciągu tygodnia, powinno:
  • Poznać przynajmniej 5 nowych osób a szczególnie dzieci, w różnym wieku i płci, poruszających się na rowerze, na rolkach, z wózkiem, z laską ...
  • Spotkać minimum 5 przyjaźnie nastawionych psów ( różnych ras, płci, w różnym wieku)
  • Spotkać 5 innych zwierząt (kot, koń, krowa, gołąb...)
  • Poznać 5 różnych miejsc (park, sklep, przystanek autobusowy...)
  • Odwiedzić gabinet weterynarza
  • Poznać 5 różnych dźwięków (głośnych i cichych)
  • Poznać nowy rodzaj podłoża (deski, parkiet, dywan, suche liście, trawa, kamienie...)
  • 2-3 razy w odbyć krótką przejażdżkę samochodem
  • Poznać nowy środek lokomocji
  • Stopniowo przyzwyczajać się do miejsc ruchliwych (przystanek autobusowy, przejście dla pieszych)

Podczas okresu socjalizacji, istotne jest, aby szczeniaka spotkały w miarę możliwości jak najbardziej miłe, przyjemne i pozytywne doświadczenia. Absolutnie nie powinniśmy psiaka do niczego zmuszać, a gdy zauważymy objawy lęku, natychmiast się wycofać z danej sytuacji.

Bardzo ważną rzeczą jest też, aby ten proces był zaplanowany, przemyślany i w miarę możliwości przewidywalny. Metoda "puszczenia na głęboką wodę" może spowodować skutki negatywne. Podstawa to stopniowanie wrażeń, plan działania i kontrola.

Socjalizacja psa z nowościami w otoczeniu, tak naprawdę, trwa przez całe jego życie. Nabywając jednak wiedzy i doświadczenia, nasz pies będzie coraz bardziej pewny siebie a jego reakcje łatwiejsze do przewidzenia, czyniąc nasze życie z psem przyjemnym i bezpiecznym.

Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2009-04-18 16:45:47


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)marysia122012-06-01 21:30:48
Natatalia135 to czyste szaleństwo wypuszczać psa samego na miasto.Nie pomyślałaś o tym, że taki piesek może wpaść pod samochód? Bez urazy, ale po prostu nie zdajesz sobie sprawy co się może stać z twoim pupilem samotnie wędrującym po mieście. I jeszcze jedno. Jak będziesz oddawać i po pięciu dniach brać psa ze schroniska to już nie będzie ani trochę dobrze, bo podejrzewam, że zwierzak będzie z każdym dniem będzie tracić do ciebie zaufanie. Popieram emka75. p.s Nie chcę się wymądrzać, ale to co napisałam to prawda.

emka-752012-01-04 09:59:57
Natalia135 Puszczacie psa samego do miasta? W mojej rodzinie pies nie cierpiał zostawać sam a żę słodko na nas spoglądał gdy wychodzilismy, uwielbiał ludzi (zwłaszcza dzieci na podwórku, które oczywiście uwielbiały go głaskać) psy, które spotykał na zewnątrz, to ciągle prosił się by go zabierać. No i...zabieraliśmy psa wszędzie! Skutek był taki, żę pies był spokojny, grzeczny, mąśdry na zewnątrz, potrafił czekać np. pod sklepem, nie szczekał na innych tylko czekał aż go zabierzemy. Pozdrawiam Mariusz

Natatalia1352011-07-27 23:20:16
moj amstafek Aksel ma 6 lat i jak ktos przychodzi do domu skacze lize a jak go sie zamknie w lazience to drapie w drzwi dlatego go puszczamy na miasto i przez to raz wtrafil do schroniska ale go przywiezlismy do domu po 5 dniach

natkalala2010-12-26 11:37:25
Ja mam anationala ma 3 miesiące i robi śiku gdzie popadnie.

isia_992010-08-08 11:11:57
Do Kamcia = Możesz nazwać swoją sunie Inka:) Albo zajrzyj do księgi psich imion na szariku. ;)

cris852010-07-26 22:24:42
mam pytanie mój kuzyn ma szczeniaka który ciągle gryzie buty co robić żeby przestał

SpainLove92010-05-09 10:22:30
Mam 2- tygodniową Tinę( labradorke) jest naprawde słodka i szybko się uczy, już po drugim dniu w którym zamieszkała u mnie, nauczyła się sikać w jednym miejscu ;)

Kamcia2010-04-23 08:16:29
Niedługo dostene psa. 6-tygodniowy jack russell terrier. Jakie dać mu imię? Będzie sunia. Co zrobuić, żeby miał jak najlepsze dzieciństwo?

patusia09972010-03-16 22:29:37
Agnieszko spróbuj go czymś zachęcić żeby wiedział , że wychodzenie na spacery jest czymś miłym

agnieszka642009-11-21 15:32:51
Mam 3-miesięcznego Berneńczyka,jest psem wesołym szybko uczącym się i chętnym do zabawy,niestety niechętnie wychodzi na spacery poza ogrodzenie domu.Co robić?

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...