z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


Profilaktyka i higiena psiej jamy ustnej jest zdecydowanie tańsza niż leczenie! cz.1

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Życie zwierząt domowych na przestrzeni ostatnich lat, znacznie się wydłużyło. Żeby pies miał szansę być samodzielnym i aktywnym na starość, ważne jest utrzymanie go w odpowiedniej kondycji i zdrowiu. I tu, jedną z dróg do sukcesu jest także zdrowie jego jamy ustnej.

Jak pokazują ostatnie badania, coraz większym problemem dla właścicieli psów staje się występujący u ich pupili kamień nazębny. Na bardziej lub mniej zaawansowaną postać chorób przyzębia cierpi dziś blisko 80% psów. Nierzadko zdarza się, że choroba pojawia się już po drugim roku życia zwierzęcia, w bardziej lub mniej zaawansowanym stadium.

Jakie rasy są najbardziej narażone?
Ze względów predyspozycji genetycznych, najbardziej narażone są na występowanie tej przypadłości psy ras małych oraz miniaturowych: pudle, jamniki, pekińczyki, yorkshire terriery, maltańczyki, shih tzu i pinczery.

W początkowym okresie choroby na powierzchni zębów osadza się płytka nazębna zbudowana z białek i bakterii, która z czasem ulega mineralizacji, a co za tym idzie tworzy się kamień nazębny .U psa zauważamy przykry zapach z jamy ustnej, a poza tym dochodzi do ropnych zapaleń, rozchwiania zębów, połączonego z brakiem apetytu i ostrym bólem. Bakterie zawarte w płytce rozsiewane są po całym organizmie i mogą wywoływać choroby narządów wewnętrznych, głównie serca (bakteryjne zapalenie wsierdzia). Ze względu na wyżej wymienione powikłania, właścicielom nie wolno bagatelizować higieny jamy ustnej swoich ulubieńców. Niezwykle istotne jest to, aby regularnie kontrolować stan jamy ustnej psów w czasie wizyt u lekarza weterynarii.

Dlaczego profilaktyka chorób przyzębia jest bardzo ważna?
Profilaktyka kamienia nazębnego jest ważna nie tylko ze względu na estetykę i nieprzyjemny zapach. Płytka odkładająca się na powierzchni zębów jest efektem obniżonego pH po posiłku, w wyniku kumulacji resztek jedzenia oraz bakterii, które je rozkładają. Płytka tworzy się stopniowo, jednak z czasem jest już na tyle gruba i twarda, że można ją usunąć jedynie w gabinecie weterynaryjnym. Nadmiar płytki prowadzi do stanów zapalnych przyzębia, a nawet wypadania zębów. Należy chronić zęby ulubieńca, ponieważ ich brak utrudni życie zarówno psu, jak i właścicielowi.

Co należy robić, aby nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego?
Najważniejszym zadaniem właściciela czworonoga jest zadbanie o higienę jamy ustnej! Mycie zębów jest czynnością możliwą do wykonania u psa. Wielu uznanych producentów ma w ofercie czyściki zakładane na palec, specjalne pasty czy szczoteczki dla psów. Najlepiej zacząć przyzwyczajać psa do tej czynności już od szczeniaka. Czasami wystarcza 2- 3 krotne mycie zębów w ciągu tygodnia, ale są psy wymagające częstszych zabiegów profilaktycznych i sporo cierpliwości z naszej strony.

Autor: Swiss Vital

Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2013-11-15 13:25:44


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)
Nie ma jeszcze komentarzy, Twój może być pierwszy :).

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...