z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


Profilaktyka i higiena psiej jamy ustnej jest zdecydowanie tańsza niż leczenie! cz.2

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Czy rodzaj karmy ma wpływ na odkładanie się płytki?
Dieta bogata w wilgotne pokarmy zdecydowanie bardziej predysponuje do odkładania się płytki nazębnej. Karmy suche, oprócz tego, że mają odpowiedni kształt oraz twardość, zawierają także specjalne składniki, które spowalniają mineralizację i twardnienie płytki. Działają one jakby wyłapując w niewidzialną siateczkę składniki mineralne, które mogą być wykorzystywane przez bakterie. Karmy suche obniżają stężenie składników budujących płytkę. Badania kliniczne dowodzą, że już po 3 tygodniach stosowania karm z odpowiednią formułą profilaktyczną, ryzyko odkładania płytki nazębnej zmniejsza się o około 40%.

Jak karmić psa, aby skuteczniej chronić go przed odkładaniem płytki nazębnej i powstawaniem kamienia nazębnego?
Sypanie pokarmu do miski w stożek, ułatwia zwierzęciu łykanie karmy. Niektóre psy celowo unikają pokarmu o większych granulkach, żeby łatwiej go połykać. Tymczasem rozdrabnianie karmy czy kupowanie jak najdrobniejszej (np. karma dla szczeniąt podawana psu dorosłemu) mija się z celem, gdyż sprawia, że pies w czasie jedzenia przestaje używać zębów. Podawanie pokarmu w małych porcjach, w płaskiej misce lub ukrytych w zabawce wspomaga rozgryzanie karmy podczas jej wyjmowania.

Kolejnym ze sposobów na zapobieganie powstawania kamienia u naszych czworonogów jest możliwość podawania szeregu smakołyków, które mają nam pomagać w zwalczaniu tego problemu. W profilaktyce kamienia nazębnego wskazane są wszelkie gryzaki. Suszone i wędzone kości, uszy, kurze łapki, itp. są dla psiaka atrakcyjnym przysmakiem i dodatkowo mechanicznie czyszczą zęby podczas żucia. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że są to pokarmy ciężkostrawne, a zjedzone w dużych ilościach mogą powodować zaparcia, dlatego niewskazane są dla psów cierpiących na schorzenia układu pokarmowego. Następną grupą naturalnych gryzaków są te wykonane ze skóry wołowej prasowanej w kształcie kości, butów, wianków, warkoczy. Ten rodzaj przekąsek jest bardzo dobry, ale nie należy ich podawać psom, które mają delikatny przewód pokarmowy, starszym oraz cierpiącym na problemy żołądkowo-jelitowe, bo mogą mieć one problem ze strawieniem przysmaku.

Koniecznym jest zwrócenie uwagi na prawidłowy układ zębów u naszego pupila. Psy powinny mieć wymienione zęby na stałe (zależy od rasy) do około 6 miesiąca. Często przetrwałe zęby mleczne pozostawione w jamie ustnej powodują szybsze odkładanie kamienia nazębnego

Co zrobić, gdy kamień nazębny już jest i doszło do zapalenia dziąseł?
Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który oczyści nie tylko zęby, ale i kieszonki zębowe z kamienia nazębnego. Zabieg ten przeprowadza się w narkozie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu (najczęściej z użyciem ultradźwięków).

Reasumując trzeba wspomnieć raz jeszcze - predyspozycje genetyczne i skład śliny mają ogromny wpływ na to jak szybko powstaje kamień nazębny, ale nie zwalnia to nas od walki z nim! Potrzeba wtedy intensywniejszej profilaktyki jamy ustnej.

Autor: Swiss Vital

Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2014-01-28 14:51:51


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)monikacicha902015-06-09 16:36:21
Ja kupiłam mojej Niuni dentala w https://www.naszezoo.pl i dzięki temu ma śliczne, zdrowe ząbki i świeży oddech :)

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...