z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


W jakim wieku i od czego zacząć wychowanie szczeniaka owczarka niemieckiego?

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Prawdę mówiąc możesz rozpocząć szkolenie owczarka niemieckiego zaraz po tym jak pies trafi do Twojego domu - znam 9 tygodniowe owczarki niemieckie, które reagują na swoje imię, znają komendę "siad", "leżeć" i potrafią zostać w miejscu na 10 sekund gdy właściciel się od nich oddala po komendzie "zostań".

Także takie komendy jest w stanie wykonać bardzo młodziutki pies - jednak z jakiś względów dalej krążą w Polsce mity o tym, że trzeba czekać aż pies będzie miał pół roku albo i rok aby go czegokolwiek uczyć. Wielu ludzi jakich spotykam na spacerach mówią, że 3-5 miesięczny pies to jest jeszcze głupi i pewnie nic nie umie. A to nie prawda. Te psy chłoną wiedzę po prostu całym sobą. Obserwują bacznie cały otaczający ich świat i zapamiętują bardzo dobrze to co widzą i słyszą. Jeśli poznasz techniki szkolenia psów, to z łatwością nauczysz swojego 2-3 miesięcznego psa przynajmniej tych kilku komend. Nie czekaj aż pies będzie miał pół roku, naprawdę nie ma na co czekać. Wychowanie owczarka niemieckiego warto rozpoczynać od szczeniaka, bo dobrze wtedy wykorzystasz ten szczenięcy czas, gdy psi mózg jak gąbka chłonie każdy maleńki kawałeczek wiedzy i tworzy szybko w psim mózgu powiązania pomiędzy Twoimi słowami a psimi zachowaniami.

Wychowanie szczeniaka owczarka niemieckiego = czas + ćwiczenia + cierpliwość

Choć szczenięcy temperament nie powoli raczej na to, aby pies po komendzie „na miejsce” pozostał na miejscu przez 10 minut to jednak bardzo prosto i szybko nauczysz psa co znaczy komenda „na miejsce”. Wykorzystując początkowo psią karmę jako nagrody za dobre wykonanie polecenia pies szybko się nauczy, że warto wchodzić na swoje legowisko gdy go o to prosisz.
Ta komenda bardzo Ci się przyda w takim zwykłym codziennym życiu z psem. Możesz np. swojego psa nauczyć, że jak ktoś puka do drzwi to wtedy pies ma iść na swoje miejsce.
Naprawdę Twoi goście wchodzący do domu lub Pan listonosz będą potem pod wrażeniem gdy to zobaczą. Gdy pies będzie przeszkadzał Ci przy stole gdy jesz obiad to również będziesz mógł psa odesłać na swoje miejsca aby Ci nie przeszkadzał.

Poćwicz koniecznie – siad z boku przy nodze opiekuna

Warto też w trakcie wychowywania szczeniaka owczarka poćwiczyć sobie z psem, aby chodził z boku przy nodze i aby siadał z boku obok nas a nie tylko przed nami. Takie ćwiczenia też warto prowadzić z wykorzystaniem smakołyków (lub po prostu zamiast dać psu całą karmę w misce to weź garść karmy w rękę i wydawaj psu karmę po trochu z ręki w momencie gdy pies idzie blisko Ciebie przy nodze). Oczywiście trzeba temu wszystkiemu poświęcić trochę czasu i trzeba mieć cierpliwość do szczeniaka, bo wiele razy będzie się zdarzać, że pies skacze wokół nas i szaleje nie robiąc kompletnie tego co byśmy chcieli. Wtedy nie denerwuj się na szczeniaka, tylko spokojnie zachęcaj psa i nagradzaj psa gdy stoi na ziemi wszystkimi 4 łapami i nie skacze.
Możesz też chodzić spokojnie po parku czy ogrodzie i możesz nawet nie mówić psu co ma zrobić, tylko sam wyłap te momenty gdy pies podbiegnie do Ciebie idzie obok Ciebie, wtedy pochwal psa i daj smakołyk i idź dalej i kilkanaście razy w trakcie spaceru w ten sposób nagradzaj psa i zauważaj jego dobre zachowanie.

Wychowanie szczeniaka - nauka czystości

W trakcie dnia zadbaj o to, aby pies regularnie wychodził poza dom aby załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne poza domem. Im mniej wpadek zdarzy się w domu, tym pies szybciej załapie, że najlepsze miejsce "na siku" to teren poza domem. Choć brzmi bardzo prosto to jest to metoda uniwersalna i nie ma w tym żadnej czarnej magii ani sztuczek. Psy które przyzwyczajają się do tego, że siku robią na trawie a w domu odpoczywają szybko same się uczą, że trzeba z domu wyjść i dają znać, że chcą wyjść aby skorzystać z toalety.
Jeśli masz jakieś problemy wychowawcze ze swoim psem to oczywiście w każdej chwili możesz zasięgnąć porady trenera czy instruktora szkolenia psów. Zawsze dużo lepiej jest zapobiegać problemom i rozwiązywać je szybko gdy tylko się pojawiają.

Autorem artykułu jest Michał Szen ze szkoły Szkolenia psów Doberman.
Polecamy również artykuł wychowanie owczarka niemieckiego.

Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2016-03-08 14:43:04


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)
Nie ma jeszcze komentarzy, Twój może być pierwszy :).

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...
Znalazłem psa - Zagórze / Chrzanów
Zagórze / Chrzanów
więcej...