z
Czy pomagasz bezdomnym psom?

Zawsze
Często
Czasami
Nigdy
nie spotykam ich


Szukaj na Szarik.pl:


Choroby uszu psów

Psy, pies, szczeniaki, szczenięta oraz rasy psów.Choroby uszu są drugą (po chorobach skóry) co do częstotliwości przyczyną konsultacji weterynaryjnych. Bardzo często zresztą są ze sobą powiązane. Ucho zbudowane jest z ucha zewnętrznego (które w 90% jest przyczyną wszelkich problemów usznych), ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Na ucho zewnętrzne składają się przewód słuchowy zewnętrzny, który początkowo idzie pionowo i następnie przechodzi w część poziomą. Wyścielony on jest cienką skórą, w której znajdują się gruczoły łojowe i apokrynowe produkujące wydzielinę uszną. Granicą między uchem zewnętrznym i środkowym jest błona bębenkowa. Ucho środkowe utworzone jest przez jamę bębenkową połączona z gardłem trąbką Eustachiusza. Znajdują się tam trzy kosteczki: młoteczek, kowadełko i strzemiączko odpowiedzialne za odbieranie fal dźwiękowych. Za uchem środkowym znajduje się ucho wewnętrzne z labiryntem zawierającym receptory słuchowe i równowagi.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego jest bardzo często przypadłością zwierząt.

Charakterystyczne objawy:
 • świąd uszu,
 • trzepanie, drapanie uszu,
 • nadmierna ilość wydzieliny usznej,
 • nieprzyjemny zapach,
 • niepokój i objawy bólowe przy omacywaniu ucha,
 • czasami skrzywienie głowy.

Przyczyny pierwotne zapalenia ucha to:
 • pasożyty np. świerzbowiec uszny,
 • choroby alergiczne (alergiczne pchle zap. skóry, atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe, nadwrażliwość na leki),
 • bakterie (gronkowce, pasterelle, pseudomonas, e.coli),
 • grzyby,
 • ciała obce.

Czynnikami predysponującymi do tego typu schorzeń są:
Aby prawidłowo postawić rozpoznanie należy ucho dokładnie zbadać. W tym celu po oczyszczeniu przewodu słuchowego, obejrzeniu i obwąchaniu wysięku specjalnym narzędziem otoskopem lekarz ogląda wnętrze ucha. Przy oglądaniu można stwierdzić uszkodzenia przewodu słuchowego i ewentualnie dostrzec ciała obce. Pomocne jest też wykonanie dodatkowego badania mikroskopowego tzw. cytologię, po której możemy wstępnie ustalić rozpoznanie. W stanach nawracających i przewlekłych warto wykonać posiew bakteriologiczny oraz ustalić lekooporność.

Leczenie - uzależnione jest od rozpoznania. Podstawą każdego leczenia jest czyszczenie bądź płukanie chorego przewodu słuchowego płynami do tego przystosowanymi. Są one na bazie alkoholu lub olejków eterycznych szybko parujących z ucha. Można je nabyć w lecznicach. Polecanymi środkami są Otosol, Canor, Otomix, Aurisal. Niedopuszczalne jest czyszczenie ucha substancjami na bazie wody (woda utleniona, rywanol, środki odkażające), gdyż zwiększają one wilgotność i lepsze namnażanie się patogenów. Bardzo ważne jest także leczenie chorób towarzyszących, a więc chorób skóry, zatok okołoodbytowych i gardła. Przy schorzeniach bakteryjnych stosuje się antybiotyki najlepiej ustalone na podstawie antybiogramu. Dobrze działają enrofloxacyny, amoksycylina połączona z kwasem klawulonowym, gentamycyna, linco-spectin, sulfonamidy. Leczenie powinno trwać przynajmniej 10-14 dni. Oczywiście stosuje się również antybiotyki miejscowo w formie kropli lub maści przystosowanych do leczenia ucha. Dosyć dobrze sprawdza mi się Dicortineff, oraz droższe Otisan, Surolan Dexoryl, Oriderm, Panolog. Te droższe leki oprócz antybiotyku i środka przeciwzapalnego zawierają środek przeciwgrzybiczy i przeciwpasożytniczy. Przy leczeniu stanów zapalnych ucha dodatkowo zaleca się stosować sterydowe środki przeciwzapalne oraz leki bodźcowe. Dobrym uzupełnieniem tego leczenia jest stosowanie preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszające łojotok i tworzenie się woskowiny. W skrajnych przypadkach, gdy brak jest efektów, wykonuje się operację chirurgiczną polegającą na odsłonięciu przewodu słuchowego. Ma ona na celu poprawić wentylację ucha oraz zwiększyć penetrację środka leczniczego.

Krwiak ucha

Częstym powikłaniem zapalenia ucha zewnętrznego jest krwiak ucha. Objawy to obrzęknięta małżowina uszna w formie ciepłej poduszki. Zwierzak jeszcze bardziej trzepie uszami. Krwiak jest spowodowany silnym świądem i uszkodzeniem małżowiny łapą lub przedmiotem, o które zwierzę uderza uchem. W wyniku uderzenia pękają naczynia krwionośne i powstaje krwiak rozwarstwiający małżowinę. Próby punkcji najczęściej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów gdyż w krótkim czasie krew zapełnia małżowinę. W związku z tym zaleca się leczenie operacyjne krwiaka ucha. Zazwyczaj wykonuje się je po ok. 7 dniach od powstania, gdy zasklepią się krwawiące naczynia. Od wewnątrz nacina się małżowinę, dokładnie czyści ze skrzepu i specjalnymi szwami zbliża rozwarstwione tkanki. Przez około dziesięć dni pies powinien chodzić w kołnierzu ochronnym, aby nie uszkadzać operowanego ucha.

Zapalenie ucha środkowego

Do zapalenia ucha środkowego może dojść poprzez:
 • rozprzestrzenienie się procesu z ucha zewnętrznego poprzez pękniętą błonę bębenkową,
 • wniknięcie patogenów z gardła przez trąbkę Eustachiusza z którą połączone jest ucho środkowe,
 • drogą krwi.
Objawy - oprócz typowych dla zapalenia ucha zewnętrznego występuje tzw. zespół Kornera (opadnięcie powieki, zwężenie źrenicy i zapadnięcie gałki ocznej w głąb oczodołu). W wyniku uszkodzenia nerwów może dojść do suchego zapalenia rogówki i spojówki. Schorzeniu towarzyszy duży ból i przekrzywienie głowy. Leczenie jest dużo trudniejsze. Stosuje się antybiotyki według antybiogramu w górnych dawkach, środki sterydowe i przeciwbólowe.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Jest najczęściej powikłaniem zapalenia ucha środkowego.

Objawy - następuje stan zapalny błędnika, który jest narządem równowagi. Przyczyną tego jest wystąpienie tzw. zespołu przedsionkowego (przekrzywiona głowa, ruchy maneżowe, niezborność ruchowa, oczopląs, ewentualnie porażenie twarzy z zespołem Hornera , zezem przedsionkowym i wymiotami). Powikłaniem zapalenia ucha wewnętrznego może być zapalenie opon mózgowych. W leczeniu stosuje się antybiotyki: chloramfenikol, enrofloksacyny, cefalosporyny w dużych dawkach, środki przeciwzapalne, przeciwwymiotne. Leczenie trwa 2-6 tygodni, a rokowania są bardzo ostrożne.

Źródło: Artykuł pochodzi z www.vetmozga.com - lecznicy małych zwierząt.


Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2007-12-23 12:44:39


« Powrót »


Komenatrze:
(dodaj swój komentarz)domi...tosia2009-09-21 15:31:18
....

dolar2009-08-05 12:51:50
czy wasze pieski jak mialy zapalenie ucha tez byly bardzo spokojane , osowiale, martwie sie moim maltanczykiem, czy to normalne

Dodaj komentarz (po zalogowaniu):
Login:
Hasło:Załóż konto

Login:
Hasło:

Znalazłem psa - GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
GNIAZDOWO, Gm.Biesiekierz
więcej...